Akademija Oxford

Operacija vena predstavlja hiruršku proceduru kojoj se pristupa kada različite metode lečenja zdravstvenih problema sa venama ne daju rezultate.

Operacija proširenih vena

Neki od metoda lečenja koje prethode operaciji odnose se na nošenje kompresivnih čarapa ili promena u načinu, odnosno stilu života. U operativnom zahvatu kojim se vene tretiraju, uklanja se ili zatvara oštećena vena. Najčešći razlog jesu problemi sa proširenim venama, odnosno venama koje su izgubile svoju sposobnost da pravilno odvode krv ka srcu. Do takve pojave dolazi u situacijama kada zalisci u venama oslabe ili prestanu da funkcionišu kako treba. Samim tim, krv ne može normalno da teče, već se nakuplja i uzrokuje oticanje i proširenje vena.


Specifični simptomi koji ukazuju na potrebu operacije vena


Kada je reč o problemima sa venama, često se javlja nelagodnost koja je specifična i karakteristična. Ipak, postoji nekoliko simptoma koji ukazuju da bi trebalo razmisliti o konsultaciji sa lekarom za potencijalnu operaciju:


1.    Bol i osećaj težine u nogama. Kada se bol i osećaj težine u nogama često ponavljaju, postoji indicija simptoma proširenih vena. Pacijenti često opisuju bol kao tup i uporan, uz osećaj težine ili pritiska u nogama, posebno nakon dugog stajanja ili sedenja. Ovi simptomi su često izraženiji tokom toplog vremena ili u večernjim satima.


2.    Oticanje i grčevi u nogama. Kada postoji problem sa proširenim venama, zapravo dolazi do prekomernog nakupljanja tečnosti u nogama. To dalje vodi stvaranju otoka, posebno u stopalima i zglobovima. Takođe, česti su i grčevi, posebno noću, što može ometati san i uzrokovati osećaj nelagodnosti.


3.    Svrab i iritacija kože. Kada se nakuplja krv u venama, može doći do zapaljenskih procesa u tkivu oko vena, što uzrokuje svrab, iritaciju i osećaj topline u koži. Koža može postati suva, crvena ili čak promeniti boju, što može izazvati dodatne nelagodnosti.


4.    Vidljive proširene vene. Iako estetski aspekt nije uvek presudan, vidljivo proširene vene koje izgledaju poput natečenih, uvrnutih "čvorova" ispod kože, mogu uzrokovati stid i smanjeno samopouzdanje. Ponekad ove vene takođe postanu bolne na dodir ili usled pritiska, a neretko mogu izazvati i osećaj povremenih probadanja koja otežavaju normalne aktivnosti, poput hodanja ili stajanja.


5.    Hronični umor u nogama. Pacijenti sa proširenim venama često osećaju konstantan umor i iscrpljenost u nogama, čak i nakon kraćeg hodanja. Ovaj osećaj umora može otežati svakodnevne aktivnosti, a odmori često ne pomažu u oslobađanju od simptoma.


Ako osećate neke od ovih simptoma, vreme je da se obratite lekaru i razmislite o opcijama lečenja, što neretko podrazumeva i operaciju vena.


Kako, kada i zašto se odlučiti na operaciju vena?


Odluka o operaciji vena se donosi isključivo u konsultaciji sa lekarom i to kada postojeći problemi sa venama i simptomi proširenih vena počnu ozbiljno da utiču na svakodnevni život i zdravlje. Na primer, ako osećate stalnu bol i težinu u nogama koja ne prolazi čak ni nakon odmora ili podizanja nogu, to može biti znak da su vene previše oštećene i da bi operacija mogla biti rešenje. Uz to, stalno oticanje nogu ukazuje na postojanje problema sa protokom krvi kroz vene dok sve to neretko, može biti praćeno i promenama na koži. Ove promene podrazumevaju zadebljanje na koži ili promenu boje kože što implicira na zapaljenje vena koje može izazvati ozbiljne posledice.


Međutim, najčešći razlozi za operaciju vena proističu iz problema proširenih vena koje sa sobom nose i rane koje sporo zarastaju. Takve rane, poznate kao venski ulkusi, često predstavljaju znak da je oštećenje vena postalo preveliko da bi se rešilo konzervativnim metodama i pristupima lečenja. U takvim slučajevima, operacija vena predstavlja rešenje kojim se sprečava pojava ozbiljnih zdravstvenih problema i komplikacija. Dodatno se, kao opcije rešavanja problema sa venama primenjuju sklerozacija vena i sklerozacija kapilara.


Koje vrste operacija postoje i kada se primenjuju?


Savremena medicina danas nudi nekoliko tehnika za operaciju vena, od kojih je svaka specifiična i primenjuje se u zavisnosti od zdravstvenog stanja pacijenta.


-    Endoskopska operacija proširenih vena. Kod ove metode, koristi se tanka cevčica, odnosno kateter, koji se uvodi u oštećenu venu. Pomoću radiofrekvencije ili lasera zagrevaju se zidovi vena, što dopriosi tzv. zatvoranju vene. Nakon nekog vremena, telo apsorbuje zatvorenu venu i preusmerava krv na zdrave vene. Ova procedura je minimalno invazivna, što znači da se izvodi kroz mali rez, manje je bolna i oporavak je brži.
-    Klasična operacija vena. Klasičnom operacijom se vrši uklanjanje proširenih vena kroz rezove na koži. Obično se izvodi na većim venama koje su ozbiljno oštećene. Nakon uklanjanja, krv se usmerava ka zdravim venama.
-    Laserska operacija vena. Korišćenjem specifične laserske tehnologije, vena se postepeno apsorbuje u telo. Postupak je minimalno invazivan i idealan za situacije kada je potrebno da se izvrši operacija površinskih vena.
-    Skleozacija vena. Skleroterapija ili skleozacija vena je idealno rešenje za manje vene. Primenjuje se tako što se ubrizga specijalna supstanca (sklerozant) direktno u oštećenu venu, koja izaziva kolaps vena. Kasnije telo apsorbuje venu, i problem se rešava. Proces može zahtevati nekoliko tretmana, u zavisnosti od broja i veličine vena koje tretiramo.


Da li je i koliko operacija bolna?


Iako se radi u lokalnoj anesteziji, ne može se reći da je bol potpuno odsutna. Sam operativni tok se realizuje tako da se pacijent nalazi u lokalnoj anesteziji, te da će sasvim sigurno tokom operacije osetiti blagu neprijatnost, ali ne i bol.


S obzirom da se radi o hirurškom procesu, vrlo je važno pridržavati se uputstava koja se tiču perioda pre, za vreme operacije i za vreme oporavka. Pred sam operativni zahvat, preporučuje se više šetnji kako bi se podstakla cirkulacija, dok se isto to preporučje nekoliko sati nakon intervencije, jer pokret pomaže u sprečavanju zgrušavanja krvi. Nakon hirurške intervencije preporučuje se nošenje kompresivnih čarapa kako bi se poboljšala cirkulacija i smanjio otok.


Kao i kod svake intervencije, i ovde postoje mali rizici. Najčešći neželjeni efekti podrazumevaju blagi otok, modrice i crvenilo na mestu tretmana, ali ti simptomi obično brzo nestaju. Ozbiljnije komplikacije, poput infekcije ili zgrušavanja krvi, su veoma retke.


Koliko traje operacija vena a koliko oporavak nakon operacije?


Trajanje operacije vena zavisi od vrste zahvata, ali generalno izvođenje procedure traje od 30 minuta do 2 sata. Laserska operacija vena, kao i sklerozacija, spadaju u minimalno invazivne metode i obično traju kraće, oko 30–60 minuta. Klasična operacija vena, koja podrazumeva uklanjanje veće oštećene vene, traje nešto duže, obično do 2 sata, zbog složenosti zahvata. Endoskopska operacija može trajati između jednog i dva sata, u zavisnosti od stanja vena i prisutnosti komplikacija.


Sam postoperativni tok je veoma važan kako bi se očuvala vitalnost organizma. Minimalno invazivne metode, kao što su laserska operacija i sklerozacija, omogućavaju brži povratak u svakodnevne aktivnosti – često već nakon nekoliko dana. Međutim, kod klasične operacije, oporavak može trajati nekoliko nedelja, jer je telo prošlo kroz opsežniji zahvat. Tokom oporavka, važno je pridržavati se saveta lekara, što uključuje nošenje kompresivnih čarapa, izbegavanje dugotrajnog sedenja ili stajanja i redovno vežbanje za poboljšanje cirkulacije.


Potpuni oporavak nakon izvšene operacije vena je veoma važan kako bi se postigao željeni rezultat i smanjio rizik od komplikacija. Imajte u vidu da, ako se ne pridržavate preporuka tokom oporavka, može doći do formiranja krvnih ugrušaka (tromboze), upale vena (flebitis) ili povratka proširenih vena.


Operacija vena iskustva u privatnoj bolnici


Pacijenti koji su imali operaciju vena u privatnoj bolnici beleže pozitivna iskustva. Vene medik sa sobom nosi najveći broj pozitivnih iskustava za operaciju vena. Pacijenti se slažu da je u ovoj privatnoj klinici zastupljen visok nivo profesionalizma medicinskog osoblja, individualan pristup i pažnja tokom pripreme za operaciju. Privatna bolnica Vene Medik nudi termine za pregled i zahvat u kratkom roku, što smanjuje čekanje i omogućava pacijentima da brzo reše zdravstveni problem. Takođe, savremena oprema i minimalno invazivne metode, poput laserske operacije i sklerozacije, omogućavaju brži oporavak i manji rizik od komplikacija.


operacija vena operacija proširenih vena sklerozacija kapilara sklerozacija vena laserska operacija vena

Pročitajte slične vesti


Komentari (0)

Ostavite komentar

Klikom na dugme za slanje komentara slažete se sa Uslovima korišćenja sajta BG Autentik