Svake godine u svetu zabeleži se oko 500.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih aneurizmom mozga, a polovina žrtava je mlađa od 50 godina.
Istraživanja pokazuju i da žene, posebno one starije od 55 godina, beleže veći rizik od rupture aneurizme mozga od muškaraca (oko 1,5 puta veći rizik). Ipak, da bi se razumela ozbiljnost ovakvih podataka, treba znati i šta je aneurizma.
Aneurizma se može definisati kao abnormalna promena u vidu izbočenja, najsličnije balonu, u zidu krvnog suda. Kada dođe do pucanja aneurizme, dolazi do krvarenja u telu i često dovodi do smrtnog ishoda. Najčešće su aneurizme lokalizovane na sledećim delovima tela:
- Glavna arterija tela, aorta (aneurizma aorte).
- Deo aorte koji prolazi kroz područje stomaka (aneurizma abdominalne aorte).
- Deo aorte koji prolazi kroz grudni koš (aneurizma torakalne aorte).
- Krvni sudovi koji šalju krv u mozak (aneurizma mozga).
- Krvni sudovi u drugim delovima tela, kao što su noge, prepone ili vrat (periferna aneurizma).
Kada dođe do postojanja aneurizme, operacija aneurizme je neizbežna, i nju izvodi vaskularni hirurg. Cilj operacije jeste da se izvrši ojačanje oslabljenog dela krvnog suda ili da se potpuno zameni segment zahvaćen aneurizmom. Postoje dva glavna tipa operacije aneurizme:
1. Otvorena hirurgija: U ovoj proceduri, hirurg pravi veliki rez kako bi došao do aneurizme. Oštećeni deo krvnog suda se uklanja i zamenjuje sintetičkim graftom. Ova procedura se najčešće koristi za aneurizme u trbušnoj aorti ili grudnoj aorti.
2. Endovaskularna hirurgija: Ova manje invazivna procedura uključuje umetanje tankog, fleksibilnog katetera kroz arteriju, obično u preponi. Kateter se koristi za postavljanje stenta-grafta unutar aneurizme, koji ojačava zid arterije i sprečava dalji rast ili pucanje aneurizme.
Koji tip operacije će biti izabran zavisi od lokacije i veličine aneurizme, kao i od opšteg zdravstvenog stanja pacijenta. Oporavak od otvorene hirurgije može trajati nekoliko nedelja, dok je oporavak od endovaskularne procedure obično kraći.
Važno je naglasiti da redovne kontrole i dijagnostika mogu pomoći u ranom otkrivanju aneurizme, što omogućava pravovremenu intervenciju i značajno smanjuje rizik od komplikacija.
Procedure i priprema za operaciju aneurizme
Priprema za operaciju počinje nedeljama unapred. Pre same hirurške procedure biće izvršen čitav niz pregleda: fizički pregled, laboratorijske analize, ultrazvuk. U toku predpripremnog perioda potrebno je da tačno definišete sve lekove koje koristite kao i terapije kojih se pridržavate, jer u predpripremnom periodu morate pratiti uputstva lekara koje lekove treba izbegavati.
Jako je važno ostati potpuno zdrav pre i za vreme operacije, jer svaka prehlada, grip, može uticati na način na koji će telo reagovati na operaciju. Uz to, ukoliko ste pušač, potrebno je prestati sa pušenjem najmanje mesec dana pre operacije.
Kako izgleda operacija aneurizme?
Opearcija aneurizme se izvodi u opštoj anesteziji što znači, a u zavisnosti od vrste aneurizme koja je predmet operacije, može trajati tri do četiri sata. Upravo zbog vremena trajanja operacije, ovaj hirurški zahvat se smatra jednim od većih operacija.
Nakon anestezije koja je sastavni deo operativne pripreme, pristupa se rezu koji je lokalizovan u zavisnosti od lokacije aneurizme. Može se nalaziti na prednjoj ili levoj strani grudi, na nozi ili glavi. U procesu operacije se koriste instrumenti (stezaljke) koje blokiraju protok krvi iz delova vaše aorte iznad i ispod aneurizme. U specifičnim slučajevima se mogu koristiti mašine za održavanje rada srca i pluća, kako bi se održa protok krvi do ostatka tela tokom operacije.
Ubacivanje grafta je glavni cilj operacije. U procesu operacije, hirurg će zameniti ispupčeni deo aorte cevčicom koja se zove transplantat. Ovaj graft sada funkcioniše kao nova obloga arterije. Napravljena je od veštačkog materijala, ima jake zidove koji podržavaju protok krvi, a zatim će graft biti zašiven i čitav rez će biti zatvoren.
Šta se dešava nakon operacije aneurizme?
Nakon što se operacija završi, bićete prebačeni u jedinicu intenzivne nege gde će se Vaše zdravstveno stanje pratiti nekoliko dana pre nego što budete prebačeni u standardnu sobu. Očekujte da će nakon operacije aneurizme, vreme boravka u bolnici biti ne duže od desetak dana.
Oporavak nakon operacije aneurizme
Oporavak nakon operacije aneurizme, bilo da je reč o otvorenoj hirurgiji ili endovaskularnoj proceduri, zahteva pažljivo praćenje i pridržavanje određenih preporuka kako bi se ostvarila potpuna efikasnost hirurškog zahvata. Nakon hospitalizacije, a po povratku kući, preporučuje se postepeno vraćanje normalnim aktivnostima. Izbegavanje težeg fizičkog napora je obavezno i to u periodu od minimum šest nedelja nakon otvorene operacije. Suština je u osluškivanju potreba i mogućnosti sopstvenog tela. Ipak, važno je da se krećete. Kada se osećate spremni, počnite da se krećete unaokolo i pravite kratke šetnje.
Uz to, održavanje higijene rane je ključno za sprečavanje infekcije. Ranu treba održavati čistom i suvom, a preporučuje se i izbegavanje kupanja dok lekar ne odobri. Obratite pažnju na eventualne znake infekcije, poput crvenila, otoka ili curenja tečnosti, i odmah se obratite lekaru ako primetite bilo kakve promene.
Po završetku operacije, kontrola krvnog pritiska je veoma važna. Pridržavanje prepisane terapije u kombinaciji sa redovnim kontrolama, može pomoći u bržem oporavku i stabilnosti zdravstvenog stanja.
Ipak, treba napomenuti da je vreme oporavka nakon operacije aneurizme individualno. Obično je potrebno oko dve nedelje da se pacijent oporavi od endovaskularne hirurgije, i oko tri meseca ukoliko je bila otvorena operacija.
Operacija Aneurizme