Hemioterapija kojoj su često izloženi pacijenti koji su oboleli od nekog oblika kancera, koristi lekove za zaustavljanje ili usporavanje rasta ćelija raka.
Ova vrsta terapije smatra se sistemskom terapijom jer putuje kroz krvotok i utiče na celo telo. S obzirom da se ćelije raka dele i rastu brže od zdravih, normalnih ćelija, hemioterapijom se utiče upravo na te ćelije koje se brzo dele. Svi ovi lekovi se mogu davati intravenozno, direktno u krvotok (kroz IV, port ili kateter) ili oralno. Kako se ove terapije ponavljaju periodično, tako je za olakšavanje primanja terapije pacijentima omogućeno korišćenje tzv. porta za hemioterapiju.
Šta je port za hemioterapiju?
Port za hemoterapiju je medicinski uređaj koji se koristi za olakšavanje primene intravenske terapije, i to upravo i najčešće kod pacijenata koji primaju hemioterapiju. Njegova uloga je da obezbedi dugotrajni, siguran i pouzdan pristup krvnim sudovima, što značajno olakšava terapiju i smanjuje nelagodnosti za pacijenta. Ovaj uređaj napravljen je od metala ili plastike, i aplikuje se ispod površine kože hirurškim putem. Najčešće se postavlja u gornjem delu grudnog koša a sastoji se od rezervoara i katetera, tanke cevi koja povezuje port s jednom od velikih vena u telu (najčešće sa gornjom šupljom venom). Port je pokriven tankim slojem kože, što znači da je gotovo nevidljiv i neprimetan većinu vremena.
Postavljanje port-a je posebno korisno kod pacijenata sa teško dostupnim venama, onih koji su već prošli kroz više ciklusa terapije, ili kod kojih se očekuje da će terapija trajati duže vreme.
Čemu služi port za hemoterapiju?
Kada je port postavljen, za potrebe hemioterapije koja se daje kroz port, primenjuje se posebna igla (Huberova igla). Ova igla je dizajnirana tako da smanji rizik oštećenja membrane port-a i shodno tome omogućava sigurno davanje terapije. Nakon što je igla postavljena, ona može ostati na mestu nekoliko dana, omogućavajući kontinuiranu terapiju bez potrebe za ponovnim ubodima. Takav pristup je posebno važan za one pacijente koji primaju česte ili dugotrajne intravenske terapije, a istovremeno smanjuje nelagodnost i bol tokom terapije. Pacijentima koji imaju teško dostupne vene ili kod kojih su vene oštećene zbog prethodnih terapija, port značajno olakšava proces lečenja.
Treba napomenuti da se, osim hemioterapije, port može koristiti i za primenu drugih intravenskih terapija, uzimanje uzoraka krvi, kao i za transfuzije krvi ili primenu tečnosti.
Ugradnja porta za hemioterapiju
Imajući u vidu da je postavljanje porta potrebno izvršiti ispod površine kože, ova procedura smatra se hirurškom intervencijom. To znači da se procedura obavlja u sterilnim uslovima, u lokalnoj anesteziji. Sama procedura ugradnje porta za hemioterapiju traje od 30 do 60 minuta. Pre intervencije, potrebno je da pacijent prođe standardne pripremne procedure koje podrazumevaju sterilizaciju dela gde će port biti postavljen. Nakon toga, hirurg pravi mali rez na gornjem delu grudnog koša ispod ključne kosti, a zatim uvodi kateter kroz venu i povezuje ga s port-om koji se postavlja ispod kože. Rezervoar port-a se zatim pričvrsti na mesto i rez se zašiva.
Nakon postavljanja, port se testira kako bi se osiguralo da pravilno funkcioniše. Pacijent može osećati blagu nelagodnost ili bol nekoliko dana nakon zahvata, što se obično rešava s blagim analgeticima.
Napomena: Izbegavajte podizanje ruke tokom prve nedelje nakon ugradnje porta. Ovi pokreti podrazumevaju i podizanje tereta (maksimalno do 4,5 kg) i energično korišćenje ruku. Ne radite vežbe sa rukama iznad ramena ili iza leđa bar nedelju dana od dana operacije.
Koliko dugo port može ostati u telu?
Za razliku od IV katetera, koji se mora ponovo postaviti za svaku seriju hemioterapije, port za hemioterapiju može biti u telu koliko god je potrebno – nekoliko nedelja, meseci ili čak godina. Kada više nije potreban, port se može ukloniti relativno jednostavnom ambulantnom procedurom.
Da li postoje i koji su rizici ugradnje porta za hemioterapiju?
Kao i kod svake hirurške procedure, postoji rizik od infekcije pri postavljanju porta, iako je ovaj rizik relativno nizak. Temperatura, bol i upala na mestu ugradnje porta su znaci infekcije koji se ne smeju zanemariti i koji zahtevaju momentalno obraćanje lekaru. Ovi problemi javljaju se u samo 2% slučajeva. Pored toga, iako veoma retko, u manje od 1% slučajeva, treba napomenuti da postoji mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka, a čiji se simptomi manifestuju kroz bol i otok u predelu leđa, ramena ili ruke.
Kako se održava port za hemioterapiju?
Da bi ostao u telu i očuvao svoju funkciju, port zahteva minimalnu ali važnu negu. Nakon svake upotrebe, port se ispira fiziološkim rastvorom kako bi se sprečilo zgrušavanje krvi i održala prohodnost katetera. Takođe, redovne kontrole kod lekara su važne kako bi se osiguralo da port funkcioniše pravilno i da nema znakova infekcije ili drugih komplikacija.
Napomena:
- Održavajte mesto porta suvim. Tokom tuširanja zaštitite područje porta od vode.
- Izbegavajte kupanje u kadama ili bazenima ukoliko imate ugrađen port.
- Spavajte na leđima ili u blago povišenom položaju uz dodatne jastuke. Izbegavajte spavanje na strani gde je ugrađen port.
- Ostavite zavoje na mestu dok rez dobro ne zaraste, obično 10-14 dana od dana postavljanja porta.
port za hemioterapiju